Čo je rodinné/materské centrum?

 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

 

Na Slovensku funguje už viac ako 80 materských a rodinných centier. Materské aj rodinné centrá na Slovensku sú registrované v Únii Materský centier, čo je mimovládna organizácia, ktorá ich spája a obhajuje ich záujmy.

Poslaním MC a RC je uľahčiť a spríjemniť chvíle mamičkám na materskej dovolenke, odstrániť spoločenskú izoláciu, do ktorej sa počas celodennej starostlivosti o dieťa dostávajú. Ich úlohou je vzdelávať mamičky v oblasti dojčenia, výchovy a výživy dieťatka, umožniť im prístup k novým informáciám, ponúknuť im možnosť uplatniť sa v rámci svojej profesie i záujmov, ako aj sprostredkovať výmenu skúseností s inými mamičkami.

MC a RC by malo tvoriť plynulý prechod medzi domácim prostredím a starostlivosťou v materskej škole. Zásadným rozdielom oproti materskej škole je, že dieťatko sa môže všetkých aktivít zúčastňovať spolu s mamičkou. Tak sa bez stresu z odlúčenia od rodičov učí nadväzovať prvé sociálne kontakty s rovesníkmi. RC nie je konkurenciou materskej školy, práve naopak, úzkou spoluprácou so škôlkou prispieva k prirodzenému vstupu detí do kolektívu.

 

Kto sme?

Občianske združenie registrované od 16.1.2017 Ministerstvom vnútra SR podľa zákona č. 83/90 zb. o združovaní občanov. Pracujeme pod názvom „Rodinné centrum Svet rodiny“ a združujeme nielen mamičky zo Zvolena  a okolia, ale aj oteckov, či starých rodičov.

 

Čo je naším cieľom?

„Dieťaťu pomôžeš najmä tým, že urobíš šťastnou jeho mamu“

jednoduché a krásne motto materských a rodinných centier, ktoré tak výstižne charakterizuje náš dôvod koordinovať jediné RC vo Zvolene.

Veríme, že každé dieťa v prvých rokoch života potrebuje predovšetkým pokojnú a vzdelanú mamu, ktorá sa mu venuje s trpezlivosťou a láskou. Záleží nám na našich deťoch, chceme byť spolu s nimi a mať pocit, že byť matkou je najkrajším poslaním v živote ženy.

Aktívne členky organizujú v centre aktivity – rôzne krúžky a kurzy, aby rodinám s detičkami umožnili zmysluplné trávenie času.  Práca mamičiek v centre je dobrovoľná a ponuka aktivít záleží od kapacity, od organizácie a ochoty členiek a koordinátoriek centra. Mamičky majú možnosť navštevovať pravidelné či nepravidelné aktivity, kurzy a krúžky.

Samozrejme, vítaní sú všetci, nielen mamičky, ale aj oteckovia, starí rodičia- skrátka všetci, ktorí chcú pre svoje malé „hviezdičky“ zabezpečiť plynulý prechod z rodičovského náručia do kolektívu.

„Rodina je tam, kde nie si sám.“

Desatoro rodinného centra Svet rodiny

  1. U nás sú vítaní všetci…
  2. Všetci si sem prišli tak trochu oddýchnuť, nebudeme preto, v rámci možností, príliš hluční.
  3. Chodia sem deti a ich rodičia (starí rodičia). Všetci sú upravení a čistí.
  4. Do rodinného centra chodia len zdravé deti ( bez kašľa a soplíkov).
  5. Pri vstupe sa všetci prezúvame (vyzúvame), dospelí majú k dispozícii prezúvky a deti si nosia vlastné papučky.
  6. Nenechávame deti pobehovať po herni s potravinami a nápojmi, ktoré môžu silne znečistiť jej zariadenie (jogurty, plnené keksy, džúsy, banány…).
  7. Učme deti tolerancii, hygiene, zásadám slušného stolovania a poriadku.
  8. Keď odchádzame, spolu so svojimi deťmi poupratujeme hračky, s ktorými sa hrali.
  9. Zodpovednosť za dieťatko v RC nesie osoba, ktorá je tu s ním. Ak sa potrebuje na chvíľku vzdialiť, požiada opatrovateľku , alebo niektorú z prítomných mamičiek, aby na dieťa dohliadla. 
  10. Rešpektujeme pokyny členky RC, ktorá má službu.

Hľadáme mamičky ochotné pomôcť

Kontaktujte nás, ak by ste sa rady aktívne zapojili do prípravy a organizácie našich aktivít. Veľmi sa zíde každá pomoc, plánujeme aj väčšie akcie ako napr. Haloween,Mikuláš, Karneval, Míľa pre mamu a pod., pričom potrebujeme zapojiť viac ľudí do prípravy. Pre Vás to tiež môže byť neskôr zaujímavou položkou v životopise, najmä ak ste študovali nejaký učiteľský smer.. Ak máte záujem o pravidelné vedenie aktivít, voľné sú ešte tieto: tvorivé dielničky, herňa. Nebojte sa, nejde o nič zložité, pomôžeme si navzájom… Ďakujeme!

 

Ďakujeme za návštevu a tešíme sa, že prídete opäť. 

Navštívte nás:

Prineste si prezúvky pre deti a nejaké občerstvenie.
Za bezpečnosť svojich detí zodpovedajú rodičia!

Aktuálne info:
Facebook.com/SvetRodiny

Rodinné centrum
Svet rodiny

Námestie mládeže 587/17
Zvolen-Západ
(v rámci priestorov OC OKO na 9. ZŠ, vchod z Nográdyho ulice)
T: 0948 202 489
E: info@svetrodiny.sk